KS Olimpia Huta Stara B

PKS Victoria Poczesna

Koło Polski Związek Wędkarski Poczesna

2019-07-30 Mistrzostwa Świata w speedrowerze – dzień pierwszy

Kriger, Grabowski, Heard i reprezentacja Polski najlepsi w Bargłach! Speedrowerowe Mistrzostwa Świata w Gminie Poczesna uroczyście otwarte!

Najlepsi speedrowerzyści na świecie rozpoczęli zmagania na torze w Bargłach we wtorkowe przedpołudnie pierwszą eliminacją kategorii OPEN (Senior). Następnie, z przerwami na kosmetykę toru oraz pokazowe starty najmłodszych zawodników PKS Victoria Poczesna, odbyły się dwa kolejne turnieje eliminacyjne w tej samej kategorii.

Pierwszą eliminację z 19 punktami wygrał Patryk Kriger na co dzień występujący w barwach Szawera Leszno. Za nim uplasował się Szymon Kowalczyk z Ostrowa Wlkp. i Shane Bentley z australijskiego Findon.

Drugi turniej eliminacyjny „OPEN” z kompletem punktów wygrał aktualny II – Vice Mistrz Świata Bartosz Grabowski jadący w koszulce Szawera Leszno. Na drugim miejscu te zawody ukończył reprezentant Wielkiej Brytanii - Josh Brooke. Natomiast trzeci był Piotr Kupczyk z Ostrowa Wielkopolskiego. Bardzo dobry wynik w tym turnieju zanotował zawodnik Victorii Daniel Kamionka, który zajął 4 miejsce i awansował bezpośrednio do ćwierćfinału. Nieco gorzej poszło innym zawodnikom z Poczesnej: Janowi Knapińskiemu (12 miejsce) i Włodzimierzowi Kuziorowiczowi (14 miejsce), którzy o awans do ćwierćfinału walczyli w środowych repasażach.

Trzeci turniej eliminacyjny został storpedowany przez silny wiatr i deszcz, który opóźnił nieco rozgrywanie zawodów. W tych trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Paul Heard z angielskiego Birmingham. Drugie miejsce zajął Michał Sassek z Leszna, natomiast trzeci był zawodnik z wysp brytyjskich – Ben Mould. 6. miejsce, premiowane awansem do ćwierćfinałów w tym turnieju, zajął zawodnik Victorii Poczesna – Damian Natoński.

Po tym turnieju organizatorzy zarządzili przerwę związaną z koniecznością posprzątania po opadach deszczu. W związku z tym ceremonia otwarcia wraz z uroczystym pochodem wokół toru została opóźniona o około 30 minut. Po przerwie, w promykach słońca, wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma wraz z Dyrektor GCKIiR Iwoną Skorupą powitali zaproszonych gości i oficjalnie otworzyli Mistrzostwa Świata w speedrowerze 2019 na torze w Bargłach.

Tuż po części artystycznej wydarzenia przyszedł czas na ostatni w tym dniu turniej – eliminację do finału Drużynowego Pucharu Świata. Wystartowały w niej cztery pięcioosobowe reprezentacje: Polska, Anglia, Walia i Irlandia. Po bardzo zaciętych i obfitych w upadki zawodach, zwyciężyli Polacy przed zawodnikami z Walii i Anglii. Na ostatnim miejscu uplasowali się Irlandczycy. Kolejne speedrowerowe emocje na najwyższym światowym poziomie na torze w Bargłach w środę od godziny 10:00. W tym dniu rozegrane zostały dwa turnieje eliminacyjne oraz dwa repasażowe w kategorii OPEN (Senior).