Korwinów

 

Huta Stara B - wieś położona w środkowej części gminy Poczesna. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej z 1999 roku należy do powiatu częstochowskiego, województwa śląskiego. W 2011 roku liczba mieszkańców sołectwa wynosiła 538 osób. Sołtysem wsi jest pan Leon Kuta.

 

Zobacz podmioty gospodarcze w Hucie Starej B.


Historia miejscowości związana jest z górnictwem rud żelaza. Nieopodal znajdowały się zlikwidowane w latach 70-tych XX wieku kopalnie (ich ślad stanowią dwie hałdy górnicze położone w pobliżu miejscowości).

 

Początki wsi Huta Stara B związane są z pobliską wsią Wrzosowa, ponieważ początkowo grunty Huty Starej należały do Wrzosowej. W 1581 roku Wrzosowa stanowiła własność dwóch rodzin szlacheckich - Błeszyńskich i Otwinowskich, miała 9 i pół łana kmiecego, folwark i hutę szkła zatrudniającą trzech robotników. Prawdopodobnie w pobliżu tej huty powstała nowa osada i dla odróżnienia jej od Wrzosowy nazywano ten obszar Starą Hutą. Nazwa pierwotna miejscowości brzmiała właśnie Stara Huta i w tej wersji występuje na starszych mapach.

W 1818 roku w Hucie Starej osiedlili się, przybyli na te tereny tkacze z Moraw w liczbie 13 osób.

W 1821 we wsi założono szkołę. Szkoła ta funkcjonowała do Powstania Styczniowego.

 

Ta część miejscowości, która obecnie określana jest jako Huta Stara B należała do dziedzica Augustyna Kotlińskiego. W 1932 roku zbudował on na swych posiadłościach dworek zachowany do dzisiaj. Stanowi on wartą obejrzenia ciekawostkę architektoniczną.

 

Najstarszy zachowany do dzisiaj dom w Hucie Starej B przy ulicy Głównej 73, pochodzi z 1867 roku, został on wpisany na listę zabytków powiatu częstochowskiego.

 

Po II wojnie światowej, kiedy państwo przejęło i podzieliło pomiędzy mieszkańców grunty dziedzica Kotlińskiego, pojawiła się większa możliwość budowy domów i zakładania gospodarstw na tym obszarze.

 

Aktualnie w miejscowości znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole. W 1959 roku założono filię biblioteki gminnej.

 

Na miejscowym stadionie, należącym do Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji, mecze piłkarskie rozgrywa KS Olimpia Huta Stara B, występujący w grupie II A-klasy częstochowskiej klasy A.

Świetlica środowiskowa przy Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach prowadzi zajęcia zespołu tanecznego Tęcza, aerobiku, taekwondo oraz inne zajęcia sportowe.

W miejscowości istnieje ośrodek rekreacyjno - sportowy, na którego terenie znajduje się odkryty basen i korty tenisowe. Miejscowość posiada połączenie autobusowe z Częstochową.

 

Huta Stara B w 2010 roku była gospodarzem Dożynek Powiatowych, czyli ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W Gminie Poczesna to impreza tradycyjna, mająca na celu kultywowanie działań, które funkcjonują w narodzie od lat.

 

W Hucie Starej B jest dobrze rozwinięta sieć telekomunikacyjna, sieć telewizji kablowej a Internet jest coraz bardziej powszechny.

Od 2006 roku prężnie działa Koło Emerytów i Rencistów zapewniając osobom starszym organizację czasu wolnego w formie spotkań, wycieczek itp.

Czytaj więcej o Kole Emerytów i Rencistów.

 

Dzieje szkolnictwa na terenie Huty Starej A i Huty Starej B sięgają początków XIX wieku, kiedy rozpoczęto osadnictwo na tym terenie. Około 1818 roku powstała osada Huta Stara. Wtedy też powstała pierwsza szkoła, mieszcząca się w budynku prywatnym, a finansowana przez osadników. Nauka odbywała się w języku niemieckim. Około 1871 roku wybudowano pierwszy budynek szkolny i wówczas nauka odbywała się w języku rosyjskim, ale dzieci miały również możliwość uczenia się języka polskiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, od listopada 1917 roku, szkoła podlegała szkolnictwu polskiemu i stała się ze szkoły „ludowej” szkołą „powszechną”.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące dziejów szkoły zawdzięczamy panu Janowi Pierzyńskiemu (kierownikowi szkoły od roku 1922 do 1939). Wynika z nich, że w roku szkolnym 1922/23 uczęszczało do niej 135 uczniów.

W 1938 roku uczniowie przenieśli się do nowego budynku, który służył im przez kolejne 30 lat.

Po wybuchu II wojny światowej językiem wykładowym był język polski. Po zakończeniu II wojny światowej szkoła natychmiast podjęła pracę edukacyjną. Już w roku szkolnym 1944/45 uczęszczało do niej 91 dzieci (tylko polskich, gdyż dzieci tzw. Volksdeutsch'ów - licznych na terenie - wykluczone były z obowiązku szkolnego), a uczyły je 2 nauczycielki. Wraz ze wzrostem liczby ludności na terenie Huty Starej, rosła liczba uczniów szkoły. W roku szkolnym 1957/58 naukę rozpoczęło 249 uczniów. Część z nich nowy rok szkolny rozpoczęła w tzw. „eksponówce” mieszczącej się w nowo powstającym osiedlu robotniczym w Hucie Starej B. Ta nowa szkoła mieściła się w baraku i liczyła na początku swej działalności 117 uczniów. W związku z rozbudową osiedla, rosła liczba uczniów.

W ramach ogólnopolskiego programu „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie” rozpoczęto budowę nowoczesnego budynku szkolnego, który funkcjonował od 1.IX.1960 roku. Szkoła ta już wkrótce uczyła ponad 700 uczniów, a jej obwód stanowiły (i stanowią do dziś) miejscowości: Huta Stara A, Huta Stara B i Huta Stara B Osiedle. W latach 1999 - 2001, w wyniku reformy systemu edukacji w budynku funkcjonował Zespół Szkół Gminnych, obejmujący Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Po zlikwidowaniu Zespołu Szkół Gminnych, od 1 września 2001 roku do 31 sierpnia 2008 obie szkoły funkcjonowały jako odrębne placówki. W roku szkolnym 2002/2003 budynek szkolny poddano gruntownemu remontowi i przebudowie. W 2003 roku został oddany do użytku nowoczesny i funkcjonalny budynek, w którym oprócz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum funkcjonuje Filia Biblioteki Gminnej w Poczesnej. W roku szkolnym 2003/2004 szkole podstawowej nadano imię Kazimierza Wielkiego oraz ufundowano sztandar. W szkole funkcjonuje biblioteka i świetlica, która oprócz zajęć opiekuńczo – wychowawczych dla uczniów, organizuje obiady, herbatę oraz mleko, dofinansowane ze środków unijnych za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego. Działalność edukacyjna szkoły nierozerwalnie wiąże się z realizacją różnych programów dydaktyczno - wychowawczych oraz projektów. Od kilku lat wdrażane są programy samodzielnie opracowane przez nauczycieli, których celem jest kształcenie postaw proeuropejskich. Od trzech lat szkoła kontynuuje projekt „Budujemy lepszą Europę dzieląc się naszym dorobkiem kulturalnym” dotyczący współpracy międzynarodowej z europejskimi szkołami partnerskimi w ramach Programu „Socrates Comenius Akcja 1”. W ramach tej współpracy nauczyciele mieli możliwość odbycia wizyt studyjnych w szkołach: włoskiej, brytyjskiej i holenderskiej, a uczniowie w brytyjskiej. W 2006 roku szkoła przygotowała pobyt studyjny dla 25 nauczycieli szkół partnerskich połączony ze zwiedzaniem naszego regionu oraz Krakowa. Zaangażowanie szkoły w działalność dydaktyczno – wychowawczą wyraża się między innymi następującymi certyfikatami i dyplomami, które szkoła otrzymała: rok 2003 i 2005  - Certyfikat w zakresie organizacji Wiosny Europejskiej, 2004 rok - tytuł „Szkoły z Klasą”, 2006 rok – dyplom uznania za realizację projektu Akademii Szkoły z Klasą „Jak i na co wydawać, czyli liczymy z Orzełkiem i Reszką”, 2007 rok – certyfikat Śląskiej Szkoły Promującej Zdrowie. 1 września 2008 roku Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II wchodzą w skład nowo utworzonego Zespołu Szkół w Hucie Starej B.

Gimnazjum im Jana Pawła II w Hucie Starej B - do szkoły uczęszcza młodzież z Huty Starej A i Huty Starej B.  Placówka jest szkoła nowoczesną, na miarę XXI wieku. Gimnazjum posiada: 5 klaso-pracowni, pracownię komputerową, sale gimnastyczną z zapleczem, sklepik uczniowski, bibliotekę szkolną, świetlicę szkolną, stołówkę. W budynku mieści się Gminna Biblioteka Publiczna, do której uczniowie mają bezpośredni dostęp. Żaden uczeń w szkole nie jest anonimowy. Szkoła dąży do poznania indywidualnych zdolności i zainteresowań oraz jego środowiska rodzinnego i wynikających potrzeb.

 

Baza materialna szkoły - od września 2003 roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Hucie Starej  B mieszczą się w rozbudowanym, nowoczesnym i funkcjonalnym budynku. Wyposażenie szkół (sal lekcyjnych, korytarzy, gabinetów, szatni, świetlicy, zaplecza kuchennego i gospodarczego, sali gimnastycznej itd.) spełnia wymogi współczesności. W budynku znajdują się 2 duże, widne i przestronne hole.

Na górnym holu funkcjonuje sklepik, oferujący uczniom artykuły spożywcze i szkolne. Łącznie w budynku znajduje się 9 sal lekcyjnych (w tym 2 pracownie komputerowe, pracownia fizyczno - chemiczna, biblioteka, sala konferencyjna, gabinet dyrektora, sekretariat, 2 pokoje nauczycielskie, obszerna świetlica szkolna, sala gimnastyki korekcyjnej, gabinet lekarski, nowoczesne, przestronne szatnie szkolne wraz z portiernią, znajdujące się w podziemiach. Na terenie Szkoły Podstawowej działa radiowęzeł szkolny, służący przekazywaniu audycji edukacyjnych oraz ważnych informacji dla uczniów. Odnowiona sala gimnastyczna wyposażona jest w zaplecze na sprzęt sportowy oraz zaplecze sanitarne (natryski i WC) dla nauczycieli wychowania fizycznego i uczniów. Szkoła może pochwalić się nowoczesną, zgodną z wszelkimi wymogami higieny i przepisów sanitarnych, kuchnią oraz rozbudowanym zapleczem kuchennym i sanitarnym. Stołówka szkolna oferuje smaczne obiady, z których korzystają uczniowie i pracownicy szkoły. Uczniowie mogą także korzystać z ciepłej herbaty. Do dyspozycji uczniów są nowocześnie urządzone i wyposażone toalety. Budynek szkolny otoczony jest obszernym placem, częściowo zagospodarowanym przez parkingi, trawniki, klomby i chodniki, a częściowo przez boisko trawiaste do piłki nożnej.

 

Kontakt:

redakcja(at)korwinow.com

tel. 516 464 400

Najczęściej czytane:



Nawłociowa Pasieka dzieciom - I tak nam minął rok

Nawłociowa Pasieka dzieciom - Koronacja

Nawłociowa Pasieka dzieciom - Przygotowania


Polecane strony:

 

KB Systems s.c. - projektowanie zaawansowanych aplikacji internetowych

 

Elunia.korwinow.com - wiersze, rymowanki, fraszki

 

CampingSielanka.pl - biwak, kajaki, relaks

 

 


Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies kliknij tutaj.